theme
merajeshohada
emam zaman
rahbari
حلول ماه مبارک رمضان ماه رحمت و برکت مبارک باد
خرداد ۱۷, ۱۳۹۵
اینفوگرافی ماه مبارک رمضان
خرداد ۲۶, ۱۳۹۵

شهادت سربازان دلیر اسلام : بخارایی ،امانی ، صفار هرندی و نیک نژاد

شهادت سربازان دلیر اسلام : بخارایی ،امانی ، صفار هرندی و نیک نژاد

پس از حادثه فیضیه و قیام خونین ۱۵ خرداد  ۱۳۴۲، عده ‏ای از متدینین و چهره ‏های موجّه بازار تهران به این نتیجه رسیدند که مبارزه سیاسی با رژیم شاه بی فایده است و باید فکری برای براندازی آن کرد و تنها راه آن نیز اقدام مسلحانه علیه رژیم و عناصر اصلی آن است.

لذا تعدادی از این افراد شامل حاج صادق امانی ، حاج مهدی عراقی ، حبیب اللَّه عسکر اولادی، عباس مدرسی فرد ، احمد شهاب ، صادق اسلامی و سید اسداللَّه لاجوردی و. . . دست به ترکیب و تلفیق شش هیئت مذهبی مهم و دارای گرایش سیاسی از میان هیئت‏های عزاداری سنّتی تهران زدند که نتیجه آن ، پدید آمدن سازمان یا گروه “هیئت‏های مؤتلفه اسلامی” با مشی مسلحانه بود. اکثر اعضای این هیئت‏ها از مقلدان حضرت امام خمینی(ره) و وجه مشترک آنان ، پذیرش اسلام به عنوان یک ایدئولوژی سیاسی و رهبری و مرجعیت امام خمینی(ره) بود.

پس از مدتی جمعیت مؤتلفه اسلامی ، قصد آغاز مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی را داشتند که در ابتدا امام آن را نهی نمودند. تا این که حضرت امام به ترکیه تبعید شدند و یاران مؤتلفه ، پس از کسب اجازه از آیت ‏اللَّه مرتضی مطهری و اذن آیت ‏اللَّه العظمی سید محمد هادی میلانی ، تصمیم به ترورِ انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر سپرده شاه گرفتند. حسنعلی منصور کسی بود که برای تصویب و اجرای قانون ننگین کاپیتولاسیون تلاش زیادی از خود نشان داد و فریاد حق‏ خواهی امام خمینی(ره) در اعتراض به این قانون را با تبعید آن حضرت به ترکیه پاسخ گفت.

با اعدام انقلابی منصور در اول بهمن ۱۳۴۳ ، شهید محمد بخارایی عاملِ اعدام منصور به دست مأموران ساواک افتاد و سپس دیگر یارانش نیز دستگیر شدند. پس از مدتی ، رژیم پهلوی در یک دادگاه فرمایشی اعضای این گروه را به اعدام و زندان طولانی مدت محکوم کرد. به طوری که برخی از آنان تا پیروزی انقلاب اسلامی در زندان ماندند و در بین زندانیان سیاسی به قَتَله  (کشندگان) منصور معروف بودند.

شهید صادق امانی در دادگاه دلاورانه از خود و راهی که در پیش گرفته بود دفاع کرد و با اشاره به حوادث خونین ۱۵ خرداد ۴۲ گفت : ما با بررسی اوضاع به این نتیجه رسیدیم که پاسخ به این مسأله از لوله تفنگ می‏تواند خارج شود. سرانجام در سحرگاه ۲۶ خرداد ۱۳۴۴ ش ، حاج صادق امانی ، محمد بخارایی ، مرتضی نیک‏ نژاد و رضا صفار هرندی این چهار فرزند شجاع و برومند اسلام ، در راه پاسداری از ارزش‏های متعالی اسلام و در مسیر پر برکت نهضت امام خمینی(ره) جهت برپایی حکومت اسلامی در ایران ، عاشقانه شربت شهادت نوشیدند و به لقاءاللَّه نائل آمدند.

منبع: کریاس

معراج شهدا
معراج شهدا
امام خمینی(ره): « همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان، عارفان و دلسوختگان و دارالـشفای آزادگان خواهد بود » با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات. سایت معراج شهدا (آباده ی طشک) به منظور اطـــــلاع رسانی، آگاهی، پر کردن خلأ فرهنگی(در حد توان) و همچنین آشنایی بـیشتر بــا برخی از شـهدای 8 ســال دفــاع مـقدس از جـمله 114 شـــهید والامقام شـــهر آباده ی طـشک تأسیس گردیده است و بــــا آغــوشی بــاز پــذیرای پیشنهادات و انتقادات شــما هموطنان عــزیز و گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.