theme
merajeshohada
emam zaman
rahbari
ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر مبارک باد
مرداد ۲, ۱۳۹۶
ولادت امام هادی ع مبارک باد
شهریور ۱۴, ۱۳۹۶

سالروز شهادت امام جواد ع تسلیت باد

shahadate emam javad

خلاصه ای از زندگانی امام جواد علیه السلام

امام نهم شیعیان حضرت جواد (ع) در سال ۱۹۵هجری در مدینه ولادت یافت. نام نامی اش محمد , القاب معروفش جواد و تقی است. القاب دیگری مانند: رضی و متقی نیز داشته، ولی تقی از همه معروفتر می باشد.
مادر گرامی اش سبیکه یا خیزران است که این دو نام در تاریخ زندگی آن حضرت ثبت است. امام محمد تقی (ع) هنگام وفات پدر ۸ساله بود.

پس از شهادت جانگداز حضرت رضا علیه السلام در اواخر ماه صفر سال ۲۰۳هجری مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالائمه (ع) انتقال یافت. مأمون خلیفه عباسی که همچون سایر خلفای بنی عباس از پیشرفت معنوی و نفوذ باطنی امامان معصوم و گسترش فضایل آنها در بین مردم هراس داشت، سعی کرد ابن الرضا را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد. برای همین منظور مأمون نخست، دختر خویش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع) درآورد، تا مراقبی دائمی از درون خانه، بر امام گمارده باشد. رنج های دایمی که امام جواد (ع) از ناحیه این مأمور خانگی برده است ، در تاریخ معروف است.
از روشهایی که مأمون در مورد حضرت رضا (ع) به کار می بست، تشکیل مجالس بحث و مناظره بود. مأمون و بعد معتصم عباسی می خواستند از این راه – به گمان باطل خود – امام (ع) را در تنگنا قرار دهند. در مورد فرزندش حضرت جواد (ع) نیز چنین روشی را به کار بستند. به خصوص که در آغاز امامت هنوز سنی از عمر امام جواد (ع) نگذشته بود. مأمون نمی دانست که مقام ولایت و امامت که موهبتی است الهی، بستگی به کمی و زیادی سالهای عمر ندارد.
باری، حضرت جواد (ع ) با عمر کوتاه خود که همچون نوگل بهاران زودگذر بود، و در دوره ای که فرقه های مختلف اسلامی و غیر اسلامی در میدان، رشد و نمو یافته بودند و دانشمندان بزرگی در این دوران، زندگی می کردند و علوم و فنون سایر ملتها پیشرفت نموده و کتابهای زیادی به زبان عربی ترجمه و در دسترس قرار گرفته بود، با کمی سن وارد بحثهای علمی گردید و با سرمایه خدایی امامت که از سرچشمه ولایت مطلقه و الهام ربانی مایه گرفته بود،احکام اسلامی را مانند پدران و اجداد بزرگوارش گسترش داد و به تعلیم و ارشاد پرداخت و به مسائل بسیاری پاسخ گفت.

مشخصات شناسنامه ای

کنیه : ابوجعفر ، ابوجعفرالثانی نیز گویند ، چون ابوجعفر اول کنیه امام پنجم است و بطور خاص ابوعلی هم به امام نهم گفته می شود. القاب : جواد تقی ، قانع ، مرتضی ، نجیب ، منتجب ، متقی ، زکی ، متوکل ، مرتضی ، المختار ، عالم که اشهر القاب ایشان جواد و تقی است . نام پدر : حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام ثامن الائمه نام مادر : سبیکه امام رضا علیه السلام ایشان را خیزران نامید مدت عمر : مشهور ۲۵ سال و سه ماه و ۳ یا ۱۲ یا ۱۵ یا ۱۸ روز از روی تحقیق ۲۴ سال و کسری که کسری آن : سه ماه و ۲۴ روز ، ۴ ماه و ۲۰ یا ۲۵ روز ، ۲ ماه و ۱۵ یا ۱۶ یا ۱۸ یا ۲۰ روز ، ۱ ماه و ۱۱ یا ۱۳ یا ۱۵ روز ۱۲ ، می باشد . مدت امامت : هفده سال که در زمان خلافت ماءمون عباسی به امامت رسید و در عصر ، معتصم به شهادت رسید. اولاد : پسران : ابوالحسن امام علی نقی علیه السلام – ابواحمد موسی مبرقع – حسین – عمران و دختران آن حضرت : فاطمه ، خدیجه ، ام کلثوم و حکیمه. و نسل آن حضرت از دو پسر: امام علی نقی علیه السلام و موسی مبرقع هستند. و شیخ مفید فرزندان ایشان را چنین معرفی می کند : علی هادی علیه السلام موسی ، فاطمه ، امامه.

معراج شهدا
معراج شهدا
امام خمینی(ره): « همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان، عارفان و دلسوختگان و دارالـشفای آزادگان خواهد بود » با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات. سایت معراج شهدا (آباده ی طشک) به منظور اطـــــلاع رسانی، آگاهی، پر کردن خلأ فرهنگی(در حد توان) و همچنین آشنایی بـیشتر بــا برخی از شـهدای 8 ســال دفــاع مـقدس از جـمله 114 شـــهید والامقام شـــهر آباده ی طـشک تأسیس گردیده است و بــــا آغــوشی بــاز پــذیرای پیشنهادات و انتقادات شــما هموطنان عــزیز و گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.