theme
merajeshohada
emam zaman
rahbari

اوایل سال ۱۳۳۶ شمسی در روستای قلعه عجم کودکی از تبار هابیل به دنیا می آید نام ایـــن کودک را از روی عشق و علاقه به پیامبر (ص) و ائمه اطهار محمد جعفر گذاشتند. محمد جعفر دوران کودکی را بـا رنج و محرومیت اما صفا و صمیمیت روستا طی کرد و اگر چه در روستایی محروم بزرگ شد ، ولـــی خانواده اش آنقدر عزیزش می داشتند که نبود امکانات به هیچ وجه مانع از بروز استعداد درخشانش نشد . وی تــحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه معرفت روستای قلعه عجم از توابع شهر آباده طشک سپری مــــی کند . در دوران تحصیلات ابتدایی همیشه شاگرد اول بود و شگفتا که از همان اوان کودکی علاقه های مذهبی بـسیار قوی در او پدیدار گشت . پس از خاتمه دوران ابتدایی ، برای ادامه تحصیل به آباده طشک می رود و در مدرسه ابـن سینا مشغول به تحصیل می شود . “محمد جعفر” دوران راهنمایی را هم با موفقیت پشت سر می گذارد و بعد برای ادامه تحصیل در دبیرستان راهی شهرستان نی ریز می شود و در دبیرستان احـــمد سابق ( امام خمینی ) به تحصیل مشغول می شود . دوره دبیرستان راهم با موفقیت پشت سر می گذارد و بــه مدت دو سال نیز به عنوان حق التدریس در شهرستان بوانات به امر تدریس مشغول می شود ، ولی از روی عــشق و علاقه ای که به تحصیل داشت بالاخره در دانشگاه تهران رشته زمین شناسی به تحصیل مشغول می شود . در زمان دانشجویی بود که مبارزات مردم بر علیه شاه به اوج خود می رسد و در تهران همراه با سایر دانشجویان در تظاهرات شرکت می کند و شبها دیوارهای شهر را با پیامهای انقلاب مزین می نمود و اعلامیه پخش می کرد ، یکبار هم در اصفهان در جریان فعالیتهای تظاهراتی دستگیر می شود ولی از مهلکه جان سالم بـه در می برد سرانجام با یاری جوانان برومندی چون محمد جعفر انقلاب اسلامی به پیروزی می رسد . با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و مقاومت مردم ایران در برابر این یورش ناجوانمردانه ، شهید محمد جــعفر رحیمی در بسیج سپاه پاسداران ثبت نام نموده و راهی دیار عاشقان الله می شود و در طی این مدت هــر کدام از دوستانش که شهید می شد ، آتش اشتیاق به شهادت در دلش شعله ور تر می شد . بالاخره در تــاریخ ۱۳۶۰/۱۲/۱۵ به جبهه اعزام می شود و در گردان رزم تیپ المهدی و به عنوان تک تیر انداز به دفاع مــــی پردازد و بعد از رشادتها و دلاوریهای زیادی که از خود به جا می گذارد در تاریخ ۱۳۶۱/۴/۲۵ در مـــــــنطقه عملیاتی کوشک زخمی می شود و به اسارت نیروهای دشمن در می آید و طبق گفته صلیب سرخ مدتی در بیمارستان نظامی بصره بوده اند و سپس به شهادت رسیده است . جسد ایشان پس از ۸ سال مـفقودیت در تاریخ ۱۳۶۹/۵/۲۷ به ایران انتقال و در آباده طشک به خاک سپرده می شود . روز تدفین شهید همراه با ورود آزادگان به وطن اسلامی بود و به همین خاطر تأثیر بسیار زیادی بر خانواده و دوستان و مردم منطقه داشت .
شهادت ایشان برای انقلاب ، یاران صمیمی و فعالی ساخت که همه را علاقمند به جبهه و انقلاب کــــرد و دوستان و خویشان بعد از شهادت ایشان به پیروی از او به جبهه رفتند و راهش را ادامه دادند . شهید مــــحمد جعفر رحیمی فردی فعال و مؤمن به انقلاب اسلامی ایران بود و اخلاق و رفتار ایشان همیشه زبانزد دوستان و آشنایان بود. در زندگی خویش بسیار کوشا و مقید به اصول اسلامی بود با صداقت خاص سخن می گفت. کمتر حرف می زد و بیشتر عمل می کرد و خیلی زیاد علاقه به ادامه تحصیل داشت . در نامه ای که از جبهه برای خانواده فرستاده بود خانواده خود را به خواندن درس تشویق کرده بود .ایشان نوشته بودند درس خـود را خوب بخوانید و الا منافقید و برای مادرش نوشته بود که اگر من در دفاع از وطن و اسلام کشته شدم برایم گـریه نکن . زیرا من امانتی بودم در دست شما و شما با از دست دادن من فقط امانت خود را پس می دهید. شهید در سنگر زهد و تقوا از تمام همرزمانش پیشتازتر بود وکارش فقط برای رضای پروردگار بود.

منبع: کتاب مهین مهرورزان

معراج شهدا
معراج شهدا
امام خمینی(ره): « همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان، عارفان و دلسوختگان و دارالـشفای آزادگان خواهد بود » با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات. سایت معراج شهدا (آباده ی طشک) به منظور اطـــــلاع رسانی، آگاهی، پر کردن خلأ فرهنگی(در حد توان) و همچنین آشنایی بـیشتر بــا برخی از شـهدای 8 ســال دفــاع مـقدس از جـمله 114 شـــهید والامقام شـــهر آباده ی طـشک تأسیس گردیده است و بــــا آغــوشی بــاز پــذیرای پیشنهادات و انتقادات شــما هموطنان عــزیز و گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.